بیمارستان

گزارش پیشرفت پروژه شهرک سلامت خاتم

تاریخ: زمستان 1402

مکان: شهرک سلامت خاتم، قم

شرح گزارش:

در این گزارش، پیشرفت پروژه شهرک سلامت خاتم در تاریخ 2024/07/07 مورد بررسی قرار گرفته است. پروژه شهرک سلامت خاتم در زمینی به مساحت 100 هکتار در شهر قم در حال ساخت است.
پیشرفت بخش درمانی شهرک نسیم سلامت خاتم

 • بلوک A
  • در حال حاضر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.
  • شامل بخش اورژانس، اتاق های عمل و بخش بستری است.
  • بخش اورژانس دارای 120 تخت است.
  • هلی پد بیمارستان روی سازه منبع آب قرار گرفته است.
  • در طبقه منفی 2 موتورخانه اصلی قرار دارد.
  • در طبقه منفی 1 بارانداز بیمارستان قرار دارد.

بخش درمانی شهرک سلامت خاتم دارای سه بلوک A و B و C است. بلوک A شامل بخش اورژانس، اتاق‌های عمل و بخش بستری است و در حال حاضر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

بخش اورژانس با 120 تخت به تنهایی یک بیمارستان کوچک محسوب می‌شود. در مقابل بخش اورژانس سازه هلی پد بیمارستان روی سازه منبع آب مستقر شده تا انتقال بیماران به بخش اورژانس به سرعت انجام شود.

موتورخانه اصلی بخش درمانی شهرک سلامت نیز در طبقه منفی دو بلوک A قرار دارد و شامل سیستم‌های سرمایش، گرمایش، فن کویل و فایر باکس می‌شود. تاسیسات مذکور تا این بخش از مراحل احداث پروژه به طور کامل اجرا شده‌است.

بارانداز بخش درمانی شهرک نیز در طبقه منفی یک بلوک A واقع شده‌است. این بارانداز از طریق رمپ‌های شمالی و جنوبی که در دو طرف ساختمان قرار دارد، به خیابان اصلی محوطه شهرک متصل می‌شود.

·        بلوک B

o       بلوک B بخش درمانی شهرک سلامت خاتم به اتاق‌های عمل اختصاص دارد.

o       این بلوک دارای 7 اتاق عمل است.

o       دیوارهای ماژولار از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اتاق‌های عمل است.

o       دیوارهای ماژولار می‌توانند به کاهش عفونت‌های بیمارستانی کمک کنند.

o       بلوک B تا 8 ریشتر زلزله مقاومت دارد.

o       تاکنون 80 درصد از ساخت بلوک B تکمیل شده است.

o       کف‌سازی، تاسیسات آب و فاضلاب، و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی آن نیز اجرا شده‌اند.

بلوک B بخش درمانی شهرک سلامت خاتم به اتاق‌های عمل اختصاص دارد. این بلوک دارای 7 اتاق عمل است. از ویژگی منحصربه‌فرد این اتاق‌های عمل می‌توان به دیوارهای ماژولار آن اشاره کرد. دیوار ماژولار یک سیستم جداکننده بیرونی و آزاد است که معمولاً در بیمارستان‌ها و اتاق‌های عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دیوارها از شیشه یا استیل ساخته می‌شوند و علاوه بر عایق صوتی، محیطی استریل و سازگار با تکنولوژی‌های پیشرفته بیمارستان‌ها را فراهم می‌کنند.

برای درک اهمیت وجود دیوارهای ماژولار، بهتر است با عفونت‌های بیمارستانی و خطرات آن‌ها آشنا شویم. عفونت‌های بیمارستانی، عفونت‌هایی هستند که قبل از بستری بیمار در بیمارستان وجود نداشته‌اند و در طول مدت بستری بیمار، یا تا 30 روز پس از ترخیص بیمار ایجاد می‌شوند.

بیشتر این عفونت‌ها از طریق فضای فیزیکی بیمارستان، افراد مختلف، ابزار و لوازم جراحی، و عفونت‌های هوایی منتقل می‌شوند. دیوارهای ماژولار می‌توانند به کاهش عفونت‌های هوایی و عفونت‌های ناشی از فضای فیزیکی کمک کنند و به سلامت بیماران و پرسنل بیمارستان کمک کنند.

یکی از ویژگی‌های مهم اتاق‌های عمل بلوک B، مقاومت آن در برابر زلزله است. سازه بخش درمانی به‌گونه‌ای طراحی شده است که تا 8 ریشتر زلزله را تحمل می‌کند. در این صورت، جراح حتی در حین جراحی نیز متوجه زمین لرزه نخواهد شد. تاکنون 80 درصد از ساخت بلوک B تکمیل شده است. کف‌سازی، تاسیسات آب و فاضلاب، و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی آن نیز اجرا شده‌اند.

·        بلوک C

o       بلوک C یک مرکز جامع سرطان است.

o       این بلوک به جدیدترین و مدرن‌ترین تجهیزات تشخیص و درمان سرطان مجهز است.

o       دارای چهار دستگاه شتاب‌دهنده خطی

o       یک دستگاه براکی‌تراپی

o       دو دستگاه SPECT

o       یک دستگاه CT PET

o       درمانگاه تخصصی آنکولوژی

o       بخش شیمی‌درمانی

o       آزمایشگاه پاتولوژی مجهز

o       بخش پیوند مغز استخوان (BMT)

بلوک C یک مرکز جامع سرطان است. ارتفاع بلوک B در طرح ابتدایی با سایر بلوک‌های A و B برابر بود اما در طرح‌های بعدی از ارتفاع آن کاسته شد. این بلوک به جدیدترین و مدرن‌ترین تجهیزات تشخیص و درمان سرطان مجهز است.

این مرکز مجهز به چهار دستگاه شتاب‌دهنده خطی، یک دستگاه براکی‌تراپی، دو دستگاه SPECT، یک دستگاه CT PET، درمانگاه تخصصی آنکولوژی، بخش شیمی‌درمانی، آزمایشگاه پاتولوژی مجهز، و بخش پیوند مغز استخوان (BMT) است.

پیشرفت سایر بخش های شهرک نسیم سلامت خاتم

·        باغ گیاهان دارویی

در ضلع غربی شهرک نسیم سلامت خاتم باغ گیاهان دارویی قرار دارد. در حال حاضر یک باغ گیاهان دارویی به صورت موقت در این مکان احداث شده و تا پایان احداث کامل بنای باغ گیاهان دارویی فعالیت دارد.

·        راه‌ها و پارکینگ‌ها

در روند احداث شهرک سلامت خاتم قم تا کنون 90 درصد از عملیات راهسازی انجام شده است. جدول‌گذاری و زیرسازی از جمله لایه بستر، اساس و زیر اساس به طور کامل اجرا و تنها عملیات روسازی نهایی باقی مانده است.

پارکینگ‌های سطحی شهرک سلامت خاتم در دو ضلع شمالی و جنوبی مجموعه قرار دارند. این پارکینگ‌ها به طور کامل زیرسازی شده‌اند و تنها لایه رویی آنها باقی مانده است. زیرسازی این پارکینگ‌ها با استفاده از موادی مانند شن، ماسه، و سنگ انجام شده است. لایه رویی این پارکینگ‌ها معمولاً از آسفالت یا بتن ساخته می‌شود.

·        هتل‌ها و مراکز اقامتی تفریحی

در ضلع شرقی شهرک سلامت، پس از محوطه ساختمان بیمارستان و پیش از مراکز تفریحی، زمین هتل‌های 4 و 5 ستاره قرار دارد. در حال حاضر، دور زمین هتل‌ها فنس‌کشی شده و کارگاه‌های احداث آن‌ها در حال تجهیز هستند. تمام زیرساخت‌های لازم برای احداث هتل‌ها انجام شده و تنها عملیات ساخت ساختمان باقی مانده است.

در ادامه این هتل‌ها، در بخش جنوب شرقی، سوئیت‌ها قرار دارند که پس از احداث هتل‌ها ساخته خواهند شد. به طور کلی، بزرگ‌ترین پهنه شهرک سلامت، پهنه رفاهی آن است که شامل هتل‌های 4 و 5 ستاره، سوئیت‌ها، و مراکز خرید است. پهنه رفاهی، نقش مهمی در جذب گردشگران و مراجعه‌کنندگان به شهرک سلامت ایفا خواهد کرد.

·        حصار شهرک

رینگ شهرک سلامت، یک سازه فیزیکی است که شهرک سلامت را از محیط پیرامون جدا می‌کند. این رینگ، سه پهنه درمانی، آموزشی و رفاهی شهرک سلامت را به یکدیگر متصل می‌کند. داخل این رینگ، ابتدا فضای سبز و سپس ساختمان‌های شهرک سلامت قرار دارند. درختکاری رینگ جنوبی که به مسکن ملی می‌رسد، انجام شده است.

مسکن ملی، یک پروژه مسکونی است که در ضلع جنوبی شهرک سلامت در حال ساخت است. این پروژه، در زمینی به مساحت 560 هکتار و با ظرفیت ساخت 100 هزار واحد مسکونی، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مسکونی در ایران است.