مزایای بی‌ نظیر شهرک‌ های گردشگری سلامت. گردشگری سلامت با ظهور ایده شهرک  سلامت در مسیر یک تحول کیفی اساسی گام بر میدارد. برای مدتها  سفر برای درمان برای بسیاری از بیماران  یعنی سفری گران و پردردسر به  شهری بزرگ و ناشناخته با نتایج و اتفاقات نا معلوم. اکنون جمع فناوری ارتباطات و همینطور فناوری پیشرفته پزشکی و کار درمان مجرب در مرکز درمانی در یک منطقه  به همراه  انواع امکانات تفریحی و اقامتی  سفر درمانی را  به  تجربه ای از پیش برنامه ریزی شده و حتی مفرح تبدیل می‌کند. وجود دانشگاه علوم پزشکی  به عنوان قطب آموزشی در داخل این شهرک تمام تجربیات و ایده ها نوین و بازخوردها و نتایج تحقیقات علمی  را که سبب ارتقا عملکرد این شهرک‌ها می‌شوند، به شکلی پایدار  در سیستم بهداشت و درمان  ثبت و ضبط میکند و عملا این شهرکها به مثابه  یک واحد خود بسنده درمانی که به طور مداوم در حال توسعه و تکمیل خواهند بود، خدماتی هر روز با کیفیتتر را به گردشگران تقدیم می‌کند.

مزایای بی‌نظیر شهرک‌ های گردشگری سلامت

هدف از ایجاد شهرک سلامت

شهرک سلامت  رویکردی نوین به گردشگری سلامت-درمانی است  با تجمیع تمام خدمات و امکانات پیش، حین و پس از درمان  در یک منطقه عملا نجات بخش بیمارانی است که ده‌ها ساعت معطلی در ترافیک و هزینه‌های گزاف رفت‌و‌آمد و اقامت و در عین حال گرفتاریهای ناشی از عدم هماهنگی در کادر درمانی میان واحدهای مجزای درمانی  متحمل می‌شوند. بسیاری ممکن است  فکر کنند که  شهرک سلامت  نهایتا یک بیمارستان بزرگ در حاشیه شهر است.

در واقع، شهرک سلامت یک شهرک به معنای واقعی کلمه با تمام  زیرساختهای مرتبط با  محوریت بخش درمانی آن است. علاوه بر بیمارستان و انواع کلینیکهای تخصصی و آزمایشگاه‌های مجهز، وجود یک دانشگاه علوم پزشکی برای تامین کادر و آموزش درمانی و انتقال هدفمند تجربیات درمانی  به نسلهای جوان آموزشی  یک سامانه درمانی کامل را در این شهرک مستقر می سازد. از طرف دیگر  این شهرک  تمام انواع خدمات رفاهی  و اقامتی همچون هتل، مهمان سرا، همراه سرا به اضافه مراکز تفریحی و  ورزشی و خرید و رستورانها گردشگران سلامت و حتی اعضای کادر درمان را از مراجعه به  مراکز پرترافیک شهر به طور کامل بی نیاز میسازد امری هم کاهنده ترافیک در شهرهای بزرگ است  هم تعدیل کننده هزینه‌ها برای بیماران است.

هدف از ایجاد شهرک سلامت

امکانات رفاهی موجود

یکی از تفاوتهای امکانات رفاهی موجود در شهرکهای سلامت علاوه بر هزینه‌های  متناسب، نظارت کادر درمان بر نحوه  این خدمات و در واقع متناسب بودن کیفیت کالاها و خدماتی است که  این واحدهای خدماتی و رفاهی به  بیماران  و کادر درمان ارائه میدهند. به زبان دیگر، تفریحات یا مراکزی که  خدمات غیر بهداشتی یا مغایر با اهداف درمانی بیماران  ارائه میکنند و  متاسفانه  انبوهی از آنها در مراکز شهرها وجود دارد، در این شهرکها وجود  نخواهند داشت و غذای ناسالم فست فودی یا تفریحات غیراصولی همچون فروش دخانیات در شهرکها  ممکن است و  عملا بیمارانی که  دچار عادات غیر بهداشتی خوردن چنین غذاها یا  استعمال دخانیات هستند، در طول فرایند درمان خود تمرینی برای ترک این عادت  خواهند داشت.

 مصر به عنوان بزرگترین شهرک سلامت خاورمیانه

مزایای بی‌ نظیر شهرک‌ های گردشگری سلامت. مقامات  مصری از سال  1398  در تدارک ساخت بزرگترین  شهرک خاورمیانه هستند عمار ماندور، رئیس بنیاد مصر 11 تیرماه همان سال  اعلام کرده است که   با توجه به توانمندی‌های بهداشتی و درمانی در دوران مصر باستان  و اینکه مصر از گذشته‌های دور مرکز درمانی برای منطقه بوده  مقامات مصری تصمیم گرفته اند تا دوباره این امتیاز تاریخی را زنده کنیم.»

به گفته این مقام  مصری  از آنجا که مصر با جاذبه‌های تاریخی خود سالانه صدها هزار گردشگر عمومی را به خود جذب می‌کند، شهرک سلامتی که در نزدیکی شهر  «بدر»  با سرمایه گذاری  یک میلیارد و دویست میلیون دلاری در حال تاسیس است، می‌تواند درآمد قابل توجهی در اقتصاد مصر به خود اختصاص  دهد.

این شهرک که قرار است  براساس برنامه تدوین شده تا سال ۲۰۲۴ کل شهرک تکمیل شود،  خدمات تخصصی درمانی، گردشگری تندرستی، استفاده از شیوه‌های سنتی درمانی و ده‌ها خدمات دیگر  به متقاضیان ارائه خواهد شد.

دوباند فرود آمبولانس‌های هوایی (هواپیما و هلیکوپتر)، ۱۳ مرکز درمانی با ظرفیت ۳۰۰۰ تخت، باغ‌ها و زمین‌های سرسبز، مراکز آبدرمانی، شن‌درمانی، سایت‌های استفاده از نور خورشید، مراکز آموزش پزشکی و تحقیقاتی، اقامت‌گاه‌های مجهز و امکانات تفریحی برای گردشگران ثانویه از اصلی ترین امتیازاتی است که شهرک است و  مقامات  مصری تصمیم دارند با همکاری سازمان‌های مردم نهاد ده درصد از امکانات بهداشتی و درمانی این مرکز را در اختیار فقرا و نیازمندان داخلی و خارجی  قرار دهند

 مصر به عنوان بزرگترین شهرک سلامت خاورمیانه

گردشگری سلامت  به همراه  سیاحت و زیارت

ممکن است  تصور شود  حضور در شهرکهای سلامت عملا نوع  حضور در فضای جزیره ای و ایجاد حس افسردگی جزیره‌ای است اما در واقع این شهرکها  با استفاده از خدمات تخصصی شرکتهای گردشگری  و همینطور دپارتمان روابط عمومی می‌توانند به  بیماران یا همراهان آنها خدمات  لازم برای بازدید از جاذبه های  گردشگری یا زیارتی کلان شهر یا مناطق مجاور  را ارائه خواهند داد و بیمارانی که مجوز تحرک  عادی از سوی پزشک داشته باشند، به راحتی و به شکل هدفمند می‌توانند با دریافت مشاوره  حرفه‌ای  درباره وسیله حمل و نقل، میزان کرایه و نحوه اقامت احتمالی در نزدیکی آن جاذبه گردشگری از سوی شرکتهای گردشکری و روابط عمومی   یا خود راسا اقدام به  سفر برای بازدید از آنجا کنند یا  با تورهای سازمان یافته بدون  هیچ گونه اصظرابی  از یک سفر  سیاحتی یا زیارتی  و بلکه توامان لذت ببرند.

آژانسهای مسافرتی مستقر در شهرک همچنین میتوانند  شرایط بازگشت مطمئن گردشگران در پایان  دوره  بهبودی به کشور یا شهر خود  را با رزو بلیط وسایل نقلیه  لازم فراهم کنند.  گردشگرانی که  احتمال با خودروی شخصی  خود یا همراهشان  اقدام به سفر به  شهرک سلامت کرده اند در داخل شهرک به پارکینگ و همینطور به یک تعمیرگاه  مجهز دسترسی خواهند داشت. همچنین  این  آژانسها  و دپارتمان روابط عمومی شهرک می‌توانند در انتخاب متفاوت پوشش‌های مناسب بیمه مسافرتی  به گردشگران کمک موثری کنند.

شهرک نسیم سلامت خاتم در قم

تجربیات واقعی افراد از سفر به شهرک های گردشگری سلامت

شبکه‌های اجتماعی شهرک سلامت به واسطه  ایجاد ارتباط میان گردشگردان سابق سلامت  با گردشگردان تازه‌وارد یا گردشگردانی که  در آستانه ورود به این شهرکها  هستند، اجازه به اشتراک گذاشتن تجربیات مثبت و منفی افراد از سفر به شهرک‌های سلامت را می‌دهند و به این ترتیب، هم گردشگردان می‌توانند به همدیگر کمک فکری و روحیه  بخش داشته باشند و به همدیگر اطلاعات دست‌اول و واقعی بدهند و هم  مشاوران روانشناسی عضو این گروه‌ها می‌توانند بازخوردهای گردشگردان در مورد امکانات و  رفتارهای کادر درمان را از گردشگردان  دریافت کنند و به مدیریت  انتقال دهند. در واقع، در بستر شبکه‌ها می‌توانند فضایی برای تبادل نظر و پرسش و پاسخ میان مدیریت و گردشگردان فراهم کنند و عملا به خوانندگان در انتخاب آگاهانه و تصمیم‌گیری بهتر کمک کنند.

نتیجه‌گیری

مزایای بی‌ نظیر شهرک‌ های گردشگری سلامت. گردشگری سلامت امری جدید و بدیع نیست. اما شهرکهای سلامت ایده بدیعی است که  با کاهش آلام و مصایب ناشی از سفر درمانی و گره زدن سلامتی و شادابی به عنوان نتیجه یک چنین سفری. البته این ایده در فرایند شکلگیری و توسعه خود نیاز به صیقل خوردن بیشتر دارد و  از جمله مزایای این شهرک استقرار  دانشگاه علوم پزشکی در آن است که بخش عمده‌ای از بحث توسعه علمی مورد نیاز این شهرک در قالب تحقیقات علمی و همکاریهای بین‌المللی عملیاتی می‌کند. وجود واحد روابط عمومی توانمند و بهره‌گیری از  مشاوران  روانشناسی و همینطور  وجود انواع امکانات تفریحی  البته تحت نظارت کادر درمان شهرک سلامت از  قالب یک مجموعه صرف درمانی  خارج ساخته و به  آن  ماهیتی چند جانبه  می‌دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *