تجارب-موفق-از-شهرک‌های-گردشگری-سلامت-در-جهان

چرخ‌های صنعت گردشگری پس از پایان کرونا در جهان بار دیگر به گردش درآمده است. بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند تا در این صنعت از دیگران سبقت بگیرند و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند. در این میان گردشگری سلامت و شهرک‌های گردشگری سلامت نیز اهمیت روزافزونی پیدا کرده‌اند و ارزش این بازار به 115.6 میلیارد دلار رسیده است.

با این حال، جنبه اقتصادی فقط یک بخش از توسعه گردشگری سلامت و افزایش شهرک‌های گردشگری سلامت در کشورها است. سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری سلامت در سوی دیگر باعث افزایش دسترسی شهروندان به خدمات باکیفیت بهداشت و درمان شده و نظام سلامت عمومی را ارتقا می‌دهد. به همین دلیل هم صاحب‌نظران بسیاری بر اهمیت توسعه این صنعت تاکید کرده‌اند.

این شهرک‌های سلامت چه ویژگی‌هایی دارند و چگونه می‌توانند دروازه ورود ایران به صنعت بزرگ گردشگری سلامت باشند؟ چرا کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در آسیا و دیگر نقاط جهان به سمت گسترش آن حرکت کرده‌اند؟

برای پاسخ به این سوال باید تجربه‌های موفق در این حوزه را بررسی کنیم. تجربه‌هایی که توانسته مسافران بین‌المللی را به کشوری خاص بکشاند و باعث رشد اقتصادی شود.

در این مطلب بلاگ نسیم سلامت خاتم با جذاب‌ترین شهرک‌های گرشگری در جهان و رازهای موفقیت آن‌ها آشنا می‌شوید.

راز اول؛ زیرساخت‌های پیشرفته و امکانات مدرن

براساس برآوردها صنعت گردشگری سلامت در تایلند در سال ۲۰۲۳ رشد چشم‌گیری نسبت به سال ۲۰۱۹ داشته است.

کلید موفقیت این کشور در توسعه گردشگری سلامت نیز بیمارستان خصوصی باکیفیت و پیشرفته هستند. بیمارستان‌هایی که کادرهای متخصص و توانمند نیز دارند که می‌توانند با گردشگران بین‌المللی به خوبی صحبت کنند.

در کنار این بیمارستان‌های خصوصی که از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند نیز هتل‌هایی با استاندارد جهانی وجود دارد. هتل‌هایی که حتی گردشگران بین‌المللی را با خدمات و کیفیت خود شگفت‌زده کرده است.

ارائه خدمات و امکانات پیشرفته و مدرن را می‌توان یکی از رازهای موفقیت شهرک‌های سلامت در تایلند دانست.

یک نمونه جذاب؛ شهرک نونا کجاست و چه امکاناتی دارد؟

شهرک سلامت نونا

نمونه دیگری که گردشگران و مسافران را با فناوری‌ها و زیرساخت‌های پشرفته به سمت خود می‌کشاند، شهرک سلامت «نونا» (HealthCity Novena) در سنگاپور است. این شهرک در مرکز سنگاپور است که یکی از قطب‌های گردشگری سلامت در آسیاست. گفته می شود این کشور هر ساله میزبان بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر سلامت است.

با این حال، شهرک سلامت نونا سال ۲۰۱۳ افتتاح شد و همچنان نیز در حال توسعه است. در این شهرک سلامت طیف گسترد‌ه‌ای از خدمات بهداشتی، تحقیقاتی و آموزشی، تجاری و تفریحی وجود دارد و این را می‌تواند یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن دانست.

در این شهرک بیمارستان‌های متعدد و پیشرفته‌ در کنار مراکز آموزشی و تحقیقاتی قرار دارد که شامل بیمارستان «تان تاک سنگ»، بیمارستان «دوور پارک»، بیمارستان «رن سی»، مرکز ملی پوست، مؤسسه ملی علوم اعصاب و دانشکده پزشکی «لی کونگ چیان» می‌شود. موضوعی که نشان می‌دهد سنگاپور سرمایه‌گذاری عظیمی برای تاسیس این شهرک و جذب توریست‌ها کرده است.

راز دوم؛ آرامش، طبیعت و آب‌‌وهوا

ویژگی دیگر شهرک‌های سلامت موفق در جهان موقعیت جغرافیایی مناسب، امنیت و مناطق طبیعی زیبا و خوش آب‌وهواست. از جمله نمونه‌های موفق با این ویژگی‌ها را می‌توان در کاستاریکا یافت.

کاستاریکا با اینکه ارتش ندارد به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای آمریکای مرکزی شناخته می‌شود. فضای سیاسی باثبات، نرخ پایین جرم‌و‌جنایت و فرهنگ مهمان‌نوازی مردم فضایی امن و دلپذیر را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. در کنار همه این‌ها اما آب و هوای مناسب و زیستگاه‌های طبیعی بکر جذابیت دوچندانی برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد گردشگری سلامت به وجود می‌آورد.

به این ترتیب، گردشگران پزشکی می‌توانند در کنار استفاده از خدمات پیشرفته و متنوع شهرک‌های سلامت در کاستاریکا از شگفتی‌های طبیعی آرامش‌بخش این کشور نیز لذت ببرند.

راز سوم؛ هزینه‌های پایین و کیفیت بالای شهرک‌های گردشگری موفق

شهرک‌های گردشگری سلامت در مالزی

کشورهایی مثل کاستاریکا، تایلند و حتی مالزی یک مزیت مهم دیگر نیز در بازار گردشگری سلامت دارند؛ هزینه‌های پایین.

هزینه‌های گردشگری پزشکی در این کشورها نسبت به کشورهای اروپایی، کانادا و حتی برخی کشورهای آسیایی مثل سنگاپور و ژاپن بسیار پایین‌تر است.

به طور مثال، هزینه جراحی تعویض مفصل زانو در سنگاپور ۲۲ هزار دلار است که دو برابر مالزی است. یعنی با هزینه جراحی زانو در سنگاپور یک خانواده چهار نفره می‌توانند به «پنانگ» در مالزی بروند، 14 شب در یک هتل 5 ستاره داشته باشند و پس از عمل جراحی نیز مقداری پول اضافه داشته باشند. همین نسبت درباره دیگر خدمات درمانی و تفریحی نیز وجود دارد.

به همین دلیل، عامل مهم دیگر در موفقیت شهرک‌های سلامت هزینه‌های مقرون به صرفه‌تر نسبت به سایر رقبا برای گردشگران بین‌المللی و مسافران است.

راز چهارم؛ سهولت دسترسی و امکانات باکیفیت حمل‌ونقل

اگر به بهترین مقاصد گردشگری سلامت توجه کنیم ویژگی مشترک دیگری در میان آن‌ها وجود دارد. سهولت دسترسی به شهرک‌های سلامت و خدمات و کیفیت حمل و نقل راز دیگر موفقیت در این حوزه است.

به طور مثال، کشوری مثل کاستاریکا به شهرهای بزرگ ایالات متحده آمریکا متصل است و گردشگران پزشکی به راحتی به آن دسترسی دارند. در این زمینه فرودگاه‌های مناسب، حمل‌ونقل درون شهری و برون شهری باکیفیت در تجربه گردشگران اثر زیادی دارد؛ بنابراین، اگر شهرک‌های سلامت بیرون از شهرها قرار دارند باید دسترسی به آن‌ها به سهولت انجام شود و گردشگران مشکلی بابت جابه‌جایی و استفاده از خدمات و امکانات متنوع نداشته باشند.

راز پنجم؛ استفاده از تجربه‌های موفق!

در مسیر توسعه گردشگری سلامت باید از تجربه‌های موفق و آموزه‌های آن‌ها بهره برد. تجربه‌هایی که حاوی ویژگی‌ها و رازهای مشترک میان شهرک‌های گردشگری جذاب در جهان است.

در این مقاله به بررسی این نمونه‌ها و توضیح هر یک پرداختیم که از آمریکای مرکزی تا آسیای شرقی را در برمی‌گرفت. استفاده از این تجربه‌های این شهرک‌های گردشگری موفق می‌تواند حتی ظرفیت‌های داخلی برای گسترش گردشگری سلامت در ایران را هم ایجاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *