معرفی ۵ مقصد برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۳

معرفی ۵ مقصد برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۳ ؛ صنعت «گردشگری سلامت» امروزه در سراسر جهان، در حال رشد است و به یک فرصت اقتصادی مهم برای بسیاری از کشورها بدل شده است. در سال ۲۰۲۲، ارزش جهانی بازار گردشگری سلامت بیش از ۷۰ میلیارد دلار بود و انتظار می‌رود که این رقم تا سال ۲۰۲۷ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد. از این جهت، بسیاری از کشورها، به ویژه در دهه اخیر، توجه زیادی به این حوزه کرده و به همین دلیل، امروز به مقاصد برتر گردشگران سلامت تبدیل شده‌اند. در ادامه، ۵ مقصد برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۳ را معرفی خواهیم کرد.

تایلند؛ مقرون‌به‌صرفه و افسونگر!

تایلند، کشوری در جنوب شرقی آسیا است که از شمال با میانمار، از غرب با لائوس و کامبوج، از شرق با ویتنام و مالزی، و از جنوب با خلیج تایلند همسایه است. اقتصاد این کشور، با ترکیبی از صنایع کشاورزی، گردشگری و تولید صنعتی اداره می‌شود.

شهرک های گردشگری در کشور تایلند

خدمات درمانی:

جذابیت تایلند، به چیزی فراتر از سواحل بکر و معابد پر جنب و جوش آن است. این کشور ۷۰ میلیون نفری امروزه به بهشت خدمات پزشکی ارزان‌قیمت و با کیفیت تبدیل شده و بیمارانی که به دنبال خدمات دندان‌پزشکی، عمل‌های زیبایی و حتی جراحی‌های پیچیده‌اند، برای سال‌های متمادی تایلند را به عنوان بهترین مقصد گردشگری سلامت انتخاب کرده‌اند.

جاذبه‌های گردشگری:

از امکان غواصی در آب‌های فیروزه‌ای جزایر «فی‌فی» و پیاده‌روی در جنگل‌های سرسبز تا بازدید از معابد تاریخی و بهره‌مندی از ماساژهای سنتی تایلندی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تایلند را به خودی خود، به دلپذیرترین شهرک‌های گردشگری سلامت در جهان تبدیل می‌کند.

عوامل موثر در توسعه گردشگری سلامت:

جاذبه‌های تفریحی اما تنها دلیل صدرنشینی تایلند نیست. مهم‌ترین علت، خدمات پزشکی مقرون به صرفه و گاه ارزان‌قیمت است. برای مثال، هزینه ایمپلنت دندان در تایلند می‌تواند تا ۸۰درصد ارزان‌تر از ایالات متحده باشد. هزینه برخی عمل‌های زیبایی مانند لیپوساکشن در تایلند نیز در بیشتر مواقع نصف قیمت اروپا و آمریکا است. این کشور همچنین دارای بیمارستان‌های معتبر و متخصصان آموزش‌دیده در سطوح بین المللی است که ارایه خدمات درمانی و مراقبتی درجه یک در زمینه‌های مختلف را تضمین می‌کند. بیماران می‌تواند با هزینه بسیار پایین‌تر از کشورهایی که در آن زندگی می‌کنند، به روش‌های پیشرفته در خدمات پزشکی دسترسی داشته باشند.

از سوی دیگر، اخذ ویزای تایلند برای شهروندان بیش از ۵۰ کشور بسیار ساده است که همین، این کشور را به مقصدی بی‌دردسر برای گردشگری سلامت تبدیل می‌کند.

آینده صنعت گردشگری سلامت تایلند:

ارزش بازار گردشگری سلامت در تایلند در سال ۲۰۲۲ به ۵.۸ میلیارد دلار رسید و انتظار می‌رود که این رقم تا سال ۲۰۲۷ به ۱۲.۲ میلیارد دلار برسد. به طور کلی، پیش بینی می‌شود که صنعت گردشگری سلامت تایلند در سال‌های آینده، سالانه ۱۰ درصد رشد کند. افزایش سرمایه گذاری در فناوری پزشکی، توسعه شهرک‌های گردشگری سلامت و تمرکز مداوم بر مقرون به صرفه بودن خدمات پزشکی، عوامل اصلی این رشد هستند. با این حال، چالش‌هایی مثل زبان سخت و عدم بهره‌مندی از استانداردهای کیفی در همه زمینه‌ها نیز در این مسیر وجود دارند.

سنگاپور؛ سرزمین عجایب پزشکی و لذت‌های فرهنگی

سنگاپور یک کشور جزیره‌ای در جنوب شرقی آسیا است که در جنوب شبه‌جزیره مالایا واقع شده است. کشوری با جمعیت حدود ۵.۶ میلیون نفر که اقتصادش بر پایه خدمات مالی، فناوری و تولید استوار است.

شهرک گردشگری سلامت در کشور سنگاپور

خدمات درمانی:

سنگاپور، امروز نه فقط سرزمین توسعه‌یافته بلکه غولی در زمینه نوآوری‌های پزشکی است. امروزه ۶۰ درصد از بیمارستان‌های سنگاپور دارای اعتبار معتبرهستند که نشان‌دهنده استانداردهای استثنایی کیفیت آن‌ها است. نظام سلامت سنگاپور حالا به راه‌حل‌هایی پیشرفته در تمام زمینه‌ها، از پیوندهای مَفصلی با حداقل خطا تا درمان پیشگامانه سلول‌های بنیادی، دست‌ یافته است.

جاذبه‌های گردشگری:

ورای تمام این عجایب پزشکی، سنگاپور سرشار از تنوع فرهنگی است. معابری مملو از غذاهای خیابانی لذیذ، شگفتی‌های نمادین معماری مانند تفرجگاه «مارینا بی سندز» و باغ‌های سرسبز مثل باغ گیاه‌شناسی سنگاپور، مسیر بی‌پایانی را برای کاوش جهانی تازه پس از فرایند درمان فراهم می‌کنند.

عوامل موثر در توسعه گردشگری سلامت:

اگرچه سنگاپور ارزان ترین مقصد گردشگری سلامت نیست اما در مقایسه با کشورهای غربی، هزینه‌های بسیار پایین‌تری را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، جراحی قلب در سنگاپور می‌تواند تا ۷۰ درصد هزینه کمتری داشته باشد. از سوی دیگر دولت سنگاپور در سال‌های اخیر، به طور فعال و مستمر، صنعت گردشگری سلامت را از طریق ابتکاراتی ترویج کرده است. توسعه شهرک‌های گردشگری سلامت و ساده‌سازی فرآیند صدور ویزا از جمله این تلاش‌ها است.

آینده صنعت گردشگری سلامت سنگاپور:

درآمد سنگاپور از محل گردشگری سلامت، بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است. با پیش بینی رشد سالانه ۵ درصدی، سنگاپور را به یکی از پیشروان این صنعت رو به رشد قرار می‌دهد.

کاستاریکا؛‌ جایی که طبیعتش جسم و روح را جلا می‌دهد

کاستاریکا در آمریکای مرکزی واقع شده است. کشوری با حدود ۵ میلیون نفر جمعیت که بخش عمده‌ای از اقتصادش از طریق کشاورزی، گردشگری، و صنایع کوچک تامین می‌شود.

شهرک های گردشگری سلامت در کشور کاستاریکا

خدمات درمانی:

کلینیک‌های درمانی کاستاریکا، علاوه بر خدمات درمانی معمولی، طب سوزنی، داروهای گیاهی و تمرین‌های تمرکز حواس را نیز به گردشگران سلامت ارائه می‌دهند.

جاذبه‌های گردشگری:

مطالعات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض طبیعت می‌تواند به طور قابل توجهی، استرس و اضطراب را کاهش داده و به روند درمان کمک کند. تنوع زیست‌محیطی کاستاریکا از همین جهت می‌تواند این کشور را به بهترین مقصد گردشگری سلامت برای بیماران تبدیل کند.

عوامل موثر در توسعه گردشگری سلامت:

هزینه‌های درمانی در کاستاریکا، درست مانند دیگر کشورهای برتر در زمینه گردشگری سلامت، در مقایسه با کشورهای توسعه یافته بسیار پایین‌تر است. برای مثال، خدمات دندانپزشکی و جراحی‌های زیبایی در این کشور می‌توانند تا ۵۰درصد ارزان تر از ایالات متحده باشد.

توسعه شهرک‌های گردشگری سلامت، افزایش تمرکز بر مراقبت‌های پیشگیرانه و ادامه همکاری با موسسات پزشکی بین المللی محرک های اصلی رشد این صنعت در کاستاریکا هستند.

کره جنوبی؛ پیشگام فناوری با چاشنی سنت

کره جنوبی، کشوری با جمعیت ۵۲ میلیون نفر است که در شرق آسیا واقع شده است. اقتصادی توسعه‌یافته و صنعتی که بر پایه فناوری، تولید، و صادرات بنا شده است.

شهرک گردشگری سلامت در کره جنوبی

خدمات درمانی:

کره جنوبی امروز یک پیشگام جهانی خدمات پزشکی است که دسترسی بیماران را به آخرین پیشرفت‌های مراقبت‌های پزشکی جهان آسان کرده است. بیمارستان‌های کره جنوبی دارای برخی از پیشرفته‌ترین امکانات پزشکی در جهان است که به فناوری‌های پیشرفته مجهز بوده و از متخصصان مشهور و زبده‌ای بهره‌ می‌گیرند. روش‌های طب سنتی کره‌ای مانند طب سوزنی و داروهای گیاهی نیز بعد منحصر به فردی به گردشگری سلامت در این کشور می‌افزاید.

جاذبه‌های گردشگری:

کاوش در معابد باستانی، قدم زدن در بازارهای شلوغ و لذت بردن از کباب‌های خوشمزه کره‌ای تنها بخشی از جاذبه‌های تفریحی کره‌ جنوبی است.

علاوه بر هزینه‌های پایین خدمات درمانی، تلاش‌های دولت کره جنوبی از طریق طرح‌هایی مثل تصویب قانون توسعه گردشگری پزشکی و ساده سازی فرآیندهای صدور ویزا صنعت گردشگری سلامت این کشور را تقویت کرده است.

جمهوری چک؛ گوهر تاریخی اروپا

جمهوری چک، کشوری در مرکز اروپا است. سرزمینی افسانه‌ای از قلعه‌های قرون وسطایی و خیابان‌های سنگفرش‌شده که مدال‌آور صنعت گردشگری سلامت در اروپا است.

شهرک های گردشگری سلامت در کشور جمهوری چک

خدمات درمانی و عوامل موثر در جذب گردشگران سلامت

جمهوری چک در خدمات پزشکی در زمینه‌های قلب و عروق و دندانپزشکی، درجه یک محسوب می‌شود و در عین حال، قیمت‌های فوق‌العاده مقرون‌به‌صرفه‌ای نیز دارد.

هزینه جراحی قلب در جمهوری چک، به طور متوسط تا ۶۰ کمتر از کشورهای دیگر اروپایی است. از سوی دیگر، این کشور دارای کادر پزشکی تحصیل کرده و با تجربه‌ای است که در اروپای غربی آموزش دیده‌اند. امروزه بیش از ۶۰درصد بیمارستان‌های چک، دارای گواهینامه معتبرند.

طبق مطالعات، صنعت گردشگری سلامت جمهوری چک در پنج سال آینده شاهد رشد سالانه ۸ درصدخواهد بود. تلاش دولت برای ترویج توریسم درمانی، سرمایه گذاری در فناوری پزشکی و توسعه شهرک‌های گردشگری سلامت، این صنعت را به طور روز افزون در جمهوری چک توسعه داده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *